Jak wygląda spotkanie z żółwiami w naturalnym środowisku? Ciekawostki o żółwiach

ciekawostki-o-zolwiach-zolwie-na-plazy-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event
Data publikacji: 6 maja 2021
Kategoria: Dobre praktyki

Bliski kontakt z przyrodą pozwala nasiąknąć miejscem, do którego podróżujemy. Niektóre napotkane gatunki zwierząt budzą nasze zdziwienie, bo nie spotykamy ich na co dzień w swoim kraju. Tymczasem koale, lemury czy ary są dla mieszkańców innych zakątków świata, tak samo popularne, jak u nas gołębie. Z okazji zbliżającego się Dnia Żółwia, przyjrzymy się gadom, które pozornie wydają się powolne i mało interesujące – zapraszam na spotkanie z żółwiami w ich naturalnym środowisku.

Gatunki żółwi – ile ich jest? Odpowiedź Cię zaskoczy…

Ile na świecie istnieje gatunków żółwi? Około 350! I choć liczba ta wygląda imponująco, to kiedyś była znacznie większa. Niektóre gatunki żółwi wyginęły, a inne są pod ochroną. Najsłynniejsze żółwie hodowlane – stepowe i greckie – też są zagrożone, a żeby się nimi zaopiekować musisz je zarejestrować w urzędzie. Wszystkie żółwie dzielimy na lądowe, wodno-lądowe i wodne. Ich nazwy wskazują, jak wyglądają ich przedstawiciele i gdzie żyją: żółw lamparci, słoniowy, pustynny, promienisty, zawiasowy, czerwonolicy, żółtolicy, błotny… A to tylko niektóre z nich.

ciekawostki-o-zolwiach-zolw-czerwonolicy-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event
Żółw czerwonolicy, najbardziej rozpowszechniony żółw wodno-błotny na świecie.

Drzewo genealogiczne gadów, czyli ile lat ma najstarszy żółw świata?

Oprócz posiadania wielogatunkowej rodziny, żółwie pobijają światowe rekordy. O najstarszym żółwiu na świecie krąży wiele teorii. Nominowani pochodzą z gatunku żółwi olbrzymich i słoniowych. Obecnie najstarszym żółwiem na świecie jest Jonathan. Żółw ten w 2021 roku skończył 189 lat! Starszy mógł być żółw Alagba, który miał powyżej 300 lat, ale nie jest to potwierdzone.

Oba z tych gatunków znajdują się również w czołówce największych żółwi na świecie. Prym wiodą jednak żółw karetta oraz lider – żółw skórzasty – olbrzym osiągający powyżej dwóch metrów.

zolwie-w-naturalnym-srodowisku-zolw-sloniowy-z-galapagos-najwiekszy-zolw-na-swiecie-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event
Żółw słoniowy z Galapagos – przedstawiciel jednych z największych żółwi świata

Żółwie w naturalnym środowisku – gdzie żyją i jak długo?

Żółwie zamieszkują prawie każdy kontynent. Występują też w naszym kraju, choć w ograniczonej populacji. To, w jakim środowisku żyją, zależy od konkretnego gatunku.

Żółwie lądowe żyją na przykład w Afryce, a wiele z nich zamieszkuje kraje azjatyckie, takie jak Uzbekistan i Kazachstan. Żółwie wodne żyją w jeziorach i bagnach w Polsce, a bardziej egzotyczne gatunki pływają w oceanach i przy rafach koralowych, na przykład w Australii.

Przeczytaj historię z podróży Renaty Sabeli: Żółwie w Uzbekistanie? O nieoczywistych doświadczeniach

Poza pływaniem, żółwie w naturalnym środowisku, uwielbiają wylegiwać się na plażach, ciepłych kamieniach i kłodach, wyciągając daleko nogi. Możliwe, że taki bezstresowy styl życia pozwala żółwiom żyć tak długo 😉, chociaż wiek zależy też od gatunku i odpowiedniej diety. Na przykład, żółwie stepowe żyją ponad pół wieku.

Żółwie wodno-lądowe żyją za to do 40 lat. To, jak odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie, ile żyją żółwie? To zdecydowanie długowieczne zwierzęta.

Czy żółwie są drapieżnikami?

I znowu, to zależy… od gatunku żółwia. Lądowe żółwie nie są drapieżnikami, żywią się roślinami. Z własnego hodowlanego doświadczenia mogę powiedzieć, że żółwie stepowe uwielbiają roszponkę, liście oraz żółte kwiaty mlecza, a więc zieleninę. Nie pogardzą także owocami i warzywami, których nie powinny jadać jednak zbyt często. Są wegetarianami, czasem mogą co najwyżej zjeść przez przypadek owada.

czy-zolwie-sa-drapieznikami-roslinozerny-zolw-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event

Inaczej jest z żółwiami wodno-lądowymi i wodnymi. To zdecydowanie żółwie mięsożerne. Krewetki i małe rybki to ich żółwie przysmaki. Gatunek żółwi Caretta caretta je również gąbki i kraby, a czasem przekąsi też glony.

Warto jeszcze wspomnieć o ciekawym, ale bardzo niebezpiecznym gatunku – żółwiu jaszczurowatym. Jest on agresywny i w razie zagrożenia staje do walki. Jest także groźny dla ludzi – obrażenia po ugryzieniu są poważne, znane są przypadki odgryzienia kończyn przez tego żółwia. Gatunek ten z całą pewnością jest drapieżny.

Żółwie Caretta caretta – bohaterowie filmów przyrodniczych

W czasie etycznych podróży z Soul Travel możesz spotkać nie tylko żółwie z Uzbekistanu i giganty z Galapagos, ale też żółwie Caretta caretta. To bardzo fotogeniczny żółw morski. Caretta zaskakuje nie tylko swoją wielkością, dietą (są wszystkożerne), ale również rolami w wielu filmach przyrodniczych o wylęganiu żółwi.

Jeśli poszukujesz ciekawostek o żółwiach, to nie tylko żółwie Caretta caretta są interesującym gatunkiem. Każdy gatunek jest wyjątkowy! Oto kilka dodatkowych ciekawostek:

 • Żółwie są głuche, ale za to mają bardzo dobry wzrok i widzą światło podczerwone. Co więcej, bardzo dobrze odróżniają kolory, uwielbiają biały i żółty.
 • Żółwie nie mają zębów, a jedynie listewki rozdzierające pożywienie.
 • Nie tylko żółwie wodne lubią się kąpać. Niektóre lądowe również chcą poleżeć w wodzie, chociaż nie wszystkie.
 • Żółwie stepowe bardzo szybko biegają, zarówno w naturalnym środowisku, jak i wyprowadzane do ogrodu przez hodowcę i właściciela.
 • Skorupa żółwi stepowych i innych gatunków często jest pozyskiwana, tak jak kość słoniowa, co sprawia, że żółwie są jeszcze bardziej zagrożone. W ich naturalnym środowisku nie jest lepiej, gdyż ptaki potrafią rzucać żółwiami o kamienie, żeby zdobyć ich mięso. W odpowiedzi na takie zagrożenia, żółwie licznie się rozmnażają. Ale ich potomstwo nie ma łatwo…

Wykluwanie żółwi – kiedy lęgną się żółwie na Zakynthos?

kiedy-legna-sie-zolwie-na-zakynthos-zolwiki-na-plazy-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event

W warunkach hodowlanych inkubacja jajeczek żółwi jest bardzo skomplikowana, jednak w środowisku naturalnym jest prościej. Żółwie składają jaja po zalotach zakończonych sukcesem. Jest to bardzo ciężki okres, kiedy samce gryzą i uderzają w samiczki – tak robią żółwie lądowe.

Morskie gatunki żółwi wychodzą nocą na plaże i składają jajka w jamach. Ilość złożonych jaj zależy od gatunku samicy. Prawdziwy survival czeka na malutkie żółwie morskie, pozostawione same sobie. Te maluchy zaraz po wykluciu, pod osłoną nocy, muszą przebyć plażę, żeby jak najszybciej dostać się do oceanu. Czyhają na nie drapieżniki. Przede wszystkim na lądzie, ale i pod wodą nie jest bezpiecznie.

Wykluwanie żółwi odbywa się chociażby na Zakynthos w Grecji. Gady lęgną się w okolicach wakacji: w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Gdzie spotkasz żółwie w naturalnym środowisku?

Żółwie w swoim środowisku są dzikie i wolne. Kiedy je spotkasz, uszanuj to i jak najmniej ingeruj w ich rutynę. To przyjazne zwierzęta, do tego fotogeniczne – w szczególności mieszkańcy Galapagos i żółwie Caretta caretta są bardzo fotogeniczne. Miejsc, w których spotkasz żółwie w naturalnym środowisku jest dużo więcej.

Abu Dabbab – egipska plaża z Zatoką Żółwi

Egipt kojarzy się z krainą piramid i złotych plaż. Ale jest też krajem żółwi. Świadczy o tym nazwa jednej z zatok, zwaną dosłownie Zatoką Żółwi. Ale spotkanie tam tych niezależnych gadów wcale nie jest takie pewne. Przez masową turystykę gady te chowają się przez fleszem obiektywów. Nieco lepszą opcją od spacerów po plaży może być odpowiedzialne nurkowanie w głębinach. Podwodny Egipt to również dom tych zwierząt, dlatego przy obserwacji zachowaj ostrożność.

Gerekas Beach – żółwie Caretta caretta zmęczone turystami

Zakynthos to jedna ze słynnych wysp Grecji, na której wylęgają się żółwie Caretta caretta. Obszar ten jest bardzo atrakcyjny dla turystów, przez co żółwie nie czują się bezpiecznie.

Jadąc tam, zobaczenie ich nie może być priorytetem. Jest to bowiem ich naturalne środowisko, gdzie żółwie nie przyjmują gości w konkretnych godzinach. Bardziej skupione będą na przetrwaniu i przedłużeniu gatunku.

nurkowanie-z-zolwiami-caretta-caretta-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event

Żółwie Morza Czerwonego – mieszkańcy rafy koralowej

Kolejnym środowiskiem, gdzie żyją żółwie wodne jest Morze Czerwone, chociażby we wspomnianym już Egipcie. Nurkując w rafie koralowej możesz spotkać żółwie. Ten nietknięty ekosystem zaobserwujesz na przykład w Marsa Alam, które bezpośrednio graniczy z Morzem Czerwonym.

Żółwie Caretta caretta – symbol greckiej wyspy Kalamaki

O obecności żółwi w greckiej osadzie świadczy fakt, że są jej symbolem. I jak na symbol przystało, traktowane są ze szczególną troską. Kalamaki jest obszarem ściśle chronionym, specjalnie na rzecz tych gadów. Wyznaczono tam dni otwarcia plaży wyłącznie dla żółwi. Godziny wyznacza zachodzące słońce, kiedy to gady przybywają na wyspę, m.in. w celach lęgowych. Rygor na plaży to prawdziwy ukłon w stronę tych niezwykłych, zagrożonych zwierząt.

Żółwie Karetta (Caretta caretta) są zagrożone wyginięciem przez zanieczyszczenia, połowianie i nielegalny handel. Do tego wysoka śmiertelność żółwików i długi czas osiągania dojrzałości płciowej pogarszają te statystyki.

Nurkowanie z żółwiami – jak podejść do tego odpowiedzialnie?

Mówiąc o etycznym nurkowaniu z żółwiami dobrym przykładem będzie Teneryfa, a dokładnie El Bufadero. Pod wodą mieszka sporo gatunków zwierząt, od płaszczek po żółwie. To miejsce przeznaczone do nurkowania, a podwodni mieszkańcy są przyzwyczajeni do obecności ludzi. Żółwie nie uciekają, tak jak robią to na plażach, a swobodnie pływają wokół nurkujących.

zolwie-w-naturalnym-srodowisku-nurkowanie-z-caretta-caretta-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event

Inną formą nurkowania jest wybranie się do miejsc mniej popularnych, w których dziewicza przyroda rozwija się własnym życiem. Takim miejscem jest chociażby Zatoka Akumal w Meksyku. Największe szanse są na spotkanie żółwia zielonego (Chelonia mydas). W języku Majów Akumal oznacza dosłownie teren należący do żółwi. I takie reguły na nim panują. Tam możesz zaobserwować, jak zachowują się żółwie w naturalnym środowisku, respektując obowiązujące podczas nurkowania zasady, m.in.:

 • zakaz używania kremów do opalania
 • zakaz robienia zdjęć z lampą błyskową
 • zakaz podpływania do żółwi bliżej niż na 1 metr, zakaz dotykania rafy koralowej, żółwi, i innych podwodnych mieszkańców
 • obowiązkowe nurkowanie w kamizelce (aby nie nurkować aż do dna)
 • pływanie w ściśle określonym obszarze (jeśli żółw wypłynie dalej, nie można popłynąć za nim)
 • pływanie wyłącznie z przewodnikiem, który nadzoruje nurkujących

W Zatoce Akumal żółwie swobodnie poruszają się na swoich podwodnych łąkach, nie rozpraszając się nurkującymi turystami, o ile stosują się oni do wyżej wymienionych reguł.

Innym sposobem na bliższe obcowanie z żółwiami jest odpowiedzialny wolontariat połączony z opieką nad żółwikami.

ciekawostki-o-zolwiach-maly-zolw-na-rece-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event

Te ciekawostki o żółwiach to zaledwie ułamek ich różnorodności, w tym temperamentów. Sama jestem właścicielką dwóch charakternych gadów. Jednego o naturze ekstrawertyka i drugiego introwertyka. Spędzam z nimi codziennie czas, ale to właśnie poznanie żółwi w ich naturalnym środowisku, jest jednym z moich marzeń.


natalia-siwik-zolwie-stepowe-odwaz-sie-wiedziec-fair-travel-event

Natalia Siwik

Jestem studentką turystyki i rekreacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Odbywam praktyki w biurze etycznych podróży, Soul Travel. Bardzo lubię podróże, gry, książki oraz kino. W przyszłości widzę się w pracy w turystyce (zrównoważonej), a na mojej drodze życiowej towarzyszą mi dwa samce żółwi.

Etyczne wyprawy:

gwatemala-wyprawa-dla-kobiet-wulkan-soul-travelGwatemala
Droga jaguara
13 – 17 lutego 2023

kostaryka-wyprawa-wiszacy-most-soul-travel

Kostaryka
Rajska przygoda
19 lutego – 05 marca 2023

algieria-wyprawa-na-sahare-mozabici-przy-ognisku-soul-travel

Algieria
Kultury Sahary
25 lutego – 10 marca 2023

Komentarze

1 komentarz

 1. Monika

  Dziękuję Natalio (i Renato) za interesujący artykuł o żółwiach. Miałam szczęście mieszkać w Nowej Kaledonii i spotkać tamtejsze gatunki żółwi wodnych. Magiczne doświadczenie uczące pokory i szacunku do natury i tych przecudnych stworzeń.
  Pozdrawiam i życzę wielu spotkań z żółwiami.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Zielona Kostaryka – wycieczka do raju. Co zobaczyć? Poznaj atrakcje i ciekawostki - Soul Travel - […] Sprawdź: Jak wygląda spotkanie z żółwiami w naturalnym środowisku? […]
 2. Żółwie w Uzbekistanie? O nieoczywistych doświadczeniach - Soul Travel - […] Chcesz wiedzieć, jak podejść do spotkania z żółwiem w naturalnym środowisku? A może masz ochotę na nurkowanie z żółwiami…

Zobacz także