Etyczne podróżnicze postanowienia na nowy rok – 10 inspiracji!

podroznicze-postanowienia-noworoczne-dziewczyna-w-dzungli-fair-travel-event
Data publikacji: 5 stycznia 2022
Kategoria: Dobre praktyki

Czy etyka w turystyce to utopia? Albo drogi przywilej dostępny dla garstki odpowiedzialnych podróżników? Jak pandemia i zmiany klimatu zmienią podróże? I jak w tym wszystkim się odnaleźć, nie tracąc podróżniczych marzeń? Zobacz, jak wobec tego mogą wyglądać podróżnicze postanowienia na nowy rok.

Zmiany w turystyce: slow travel, nowe technologie i ekologiczne rozwiązania

Odpowiedzialna turystyka wkrótce stanie się koniecznością dla wielu, a nie tylko wyborem. Już same postępujące zmiany klimatyczne i sytuacja po (a raczej w trakcie) pandemii, wymuszają zmianę podejścia do sposobu podróżowania. Spójrzmy prawdzie w oczy – podróżowanie już nie będzie takie, jak kiedyś. Zwrot w stronę turystyki krajowej, większa popularność kamperów, zastosowanie rozwiązań bezdotykowych w hotelach i na lotniskach, rezerwacje wypraw i noclegów z krótkim wyprzedzeniem, chęć wypoczynku w bliskości przyrody w obiektach, które stosują ekologiczne rozwiązania… To tylko ułamek zmian w turystyce. Jak mogą w ich obliczu wyglądać postanowienia noworoczne etycznego podróżnika? Poznaj kilka inspirujących propozycji.

noworoczne-postanowienia-podroznicze-zolty-kamper-fair-travel-event

10 noworocznych postanowień podróżniczych

1. Porządnie przygotować się do podróży

Zacznij od znalezienia odpowiedzi na pytanie: w jakim celu wyruszam w podróż? Czego potrzebuję? Czy chcę jedynie wypocząć czy na przykład szukam inspiracji do zmian w życiu codziennym? Albo chcę bliżej poznać inne kultury? Jeśli towarzyszy Ci chęć zostawienia wszystkiego i wyruszenia w przysłowiowe Bieszczady, to co jest tego głębszym powodem?

Kiedy już znajdziesz odpowiedź, pomyśl o kierunku podróży, który pomoże Ci zrealizować ów cel. Jeśli przykładowo, czujesz wypalenie, potrzebujesz nabrać nowej perspektywy, ciekawą destynacją jest Bhutan. Niewielka kraina u podnóży Himalajów, w której mieszkańcy żyją w niebywałym spokoju umysłu. Nasiąknięcie ich sposobem widzenia świata jest iście terapeutycznym przeżyciem. Istne mindfulness w podróży!

Do tego Bhutan to ostoja ekoturystyki. Już w 2009 roku na konferencji klimatycznej w Kopenhadze Bhutan ogłosił, że będzie pierwszym krajem na świecie z zerową emisją dwutlenku węgla! Wszystkie uprawy w Bhutanie są organiczne, a nad eko-jakością turystyki czuwa sam król.

Pokochasz Bhutan po wysłuchaniu wystąpienia Renaty Sabeli:

Sprawdź też: Bhutan – filmy, które warto oglądnąć przed podróżą

2. Częściej wypoczywać na łonie przyrody

Coraz więcej osób skłania się do podróży, których celem jest bliskość natury. Pandemia spowodowała jeszcze większą tęsknotę za przebywaniem wśród przyrody. Dlatego popularność city-breaków i podróży nastawionych na zwiedzanie zabytków, zastępują przyrodnicze wyprawy.

Pomyśl, gdzie w bliskiej odległości od Ciebie znajdują się enklawy do mikropodróży. Czasem pobliskie góry, jeziora czy las tuż za miastem pozwolą cieszyć się naturą, nie wymagając częstych, dalekich podróży.

podroznicze-postanowienia-noworoczne-para-w-lesie-mikropodroze-fair-travel-event

A, jeśli marzy Ci się rajski wypoczynek, w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi, nastawionych na ekoturystykę, zainteresuj się wyprawą do Kostaryki. Zregenerujesz się wśród dziewiczych zasobów naturalnych, takich jak termalne źródła, wykąpiesz się pod wodospadami, zanurkujesz w Pacyfiku, wybierzesz się na nocny spacer w dżungli, wśród odgłosów tysięcy zwierząt, wszak Kostaryka to jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie z ponad 500 tysiącami gatunków zwierząt, roślin i grzybów!

3. Więcej podróżować lokalnie

Nie czekaj na wymarzoną podróż raz w roku, aby zaznać wypoczynku. Poza tym, nie zawsze taka podróż będzie możliwa. Obostrzenia związane z pandemią spowodowały większą popularność turystyki krajowej. I choć oblężone Mazury czy tłumy na bałtyckich plażach stają się już normą, to wciąż nie brakuje bardziej kameralnych miejsc, w których możliwy jest wypoczynek. Domki w leśnej głuszy, niewielkie kempingi czy agroturystyki dają całkiem inny klimat niż hotelowe molochy, a przy okazji wspierasz w ten sposób lokalne, często rodzinne, biznesy.

noworoczne-postanowienia-podroznicze-turysta-w-bieszczadach-fair-travel-event

Ciekawą alternatywą są też lokalne wyjazdy edukacyjne, które umożliwiają poznanie z bliska dzikiej przyrody, a przy tym finansują jej ochronę, na przykład centrum rehabilitacji zwierząt.

4. Wyruszyć w jakościową podróż marzeń

odpowiedzialne-podrozowanie-kobieta-w-etnicznym-stroju-fair-travel-event

Można też podróżować mniej, a bardziej jakościowo. Co to oznacza? To między innymi unikanie destynacji typowo turystycznych lub podróżowanie do nich w bardziej świadomy sposób. Przykładem jest Wenecja, która wprowadziła ograniczenia w ilości turystów, opłaty za wstęp i bramki liczące frekwencję. O wiele przyjemniejszym doświadczeniem podróżniczym może okazać się niszowa destynacja, taka jak Iran czy Algieria, zorganizowana z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, przyrody i wsparcia lokalnych społeczności.

A, jeśli chcesz wyruszyć w podróż, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania, możesz skorzystać z indywidualnych wyjazdów, szytych na miarę.

5. Uczestniczyć w autentycznej ceremonii / tradycji

To również niezapomniane przeżycie! Postaw na autentyczne ceremonie, tradycje i rytuały zamiast inscenizowanych show czy sztucznie kreowanych „wiosek” na potrzeby turystów. Tylko w ten sposób poznasz kulturę i esencję miejsca, do którego się wybierasz. I nie chodzi tylko o obserwację z daleka, ale uczestnictwo! Na tym polega prawdziwa turystyka etniczna i kulturowa.

podroznicze-postanowienia-noworoczne-turystyka-etniczna-fair-travel-event

Jakie doświadczenia możesz umieścić na liście noworocznych postanowień? Oto kilka propozycji:

 • wziąć udział w ceremonii kakao organizowanej przez majańską zielarkę
 • zatańczyć na macedońskim, tradycyjnym weselu, tzw. Galička Svadba
 • nauczyć się sztuki filcowania od Saamów (rdzennych mieszkańców Laponii)
 • przygotować pilaw pod okiem uzbeckiej gospodyni
 • biesiadować do rana z Gruzinami
 • wziąć udział w warsztatach haftu kociewskiego na Kaszubach
 • udać się do szeptuchy na Podlasiu

Co znajdzie się na Twojej liście marzeń w tym roku? Chętnie wprowadzimy Cię do świata lokalnych społeczności, niedostępnego dla turystów. Sprawdź aktualne wyprawy Soul Travel lub powiedz, na co masz ochotę.

6. Wybierać ekologiczne obiekty noclegowe i szanować zasoby

Turystyka po pandemii wymaga rozwiązań proekologicznych. Wśród nich wymienić można ograniczanie śladu węglowego, korzystanie z odnawialnych źródeł energii i rezygnację z plastików. Takie rozwiązania będą powszechne wśród obiektów noclegowych, które nie chcą stracić klientów.

podroznicze-postanowienia-noworoczne-ekologiczny-nocleg-glamping-fair-travel-event

Bycie świadomym podróżnikiem często oznacza branie pod uwagę miejscowych zwyczajów, nawet jeśli ma się odbyć kosztem naszego komfortu. Na przykład oszczędne korzystanie z prądu, rezygnację z długich pryszniców lub zapytanie mieszkańców o miejsce do zrobienia prania. To nic innego, jak szacunek do zasobów, szczególnie tam, gdzie są one na wyczerpaniu.

7. Poznać w praktyce zasady Leave No Trace

To uniwersalne zasady, które przydadzą się zarówno podczas mikropodróży, jak i dalekich wojaży. Uczą, jak korzystać z przyrody, pozostawiając ją w nienaruszonym stanie. Obejmują zbieranie pozostałości po biwakowaniu, zachowanie właściwej odległości od cieków czy korzystanie z kuchenki turystycznej zamiast rozpalania ognia.

Poznaj wszystkie 7 zasad Leave No Trace.

podroznicze-postanowienia-noworoczne-filozofia-leave-no-trace-zbieranie-smieci-fair-travel-event

8. Wesprzeć lokalne społeczności

Etyczna podróż to również uczciwe wynagrodzenie dla lokalnych przewodników, kelnerów, kierowców i innych osób zaangażowanych w naszą wyprawę, a także wsparcie działań, które rozwijają lokalne tradycje. Podróżuj w myśl reguły win-win. Odwdzięcz się mieszkańcom za gościnę w ich miejscu zamieszkania, za to, że korzystasz z zasobów ich natury i kultury. Nocuj w niewielkich, rodzinnych obiektach, które tworzą nowe miejsca pracy i rozwijają lokalną przedsiębiorczość. Rób zakupy u miejscowych wytwórców.

etyka-w-turystyce-turystka-placi-lokalny-bazar-fair-travel-event

Podejmując takie codzienne, często drobne decyzje, sprawiasz, że pieniądze trafiają wprost do lokalnych gospodarzy i przedsiębiorców. Dzięki temu podnoszą się warunki życia mieszkańców, zwiększają etaty i zmniejszają nierówności społeczne.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto kupować lokalne produkty i wspierać lokalne biznesy w podróży?

PS Minimum 5% dochodów z wypraw Soul Travel przeznaczane jest na rozwój lokalnych projektów.

9. Spotkać się ze zwierzętami w ich naturalnym środowisku

Tylko spotkania ze zwierzętami w naturze gwarantują poznanie ich naturalnych zachowań, a przy tym nienaruszanie ich dobrostanu. Dlatego etyczny podróżnik stroni od atrakcji ze zwierzętami, takich jak delfinaria. Obserwacja pływaczy szarych z łodzi, pływanie wśród żółwi czy rekinów wielorybich (z respektowaniem zasad), odwiedziny delfinów w sanktuariach czy wycieczka przez dżunglę w Kostaryce, w której spotkać możesz m.in. leniwce i tukany, to autentyczne wspomnienia na całe życie, których nie da się porównać z inscenizowanymi show, zadającymi cierpienia zwierzętom.

Czytaj więcej: Atrakcje turystyczne ze zwierzętami? Tych lepiej unikać…

podroznicze-postanowienia-noworocze-galapagos-zwierzeta-fotografka-fair-travel-event

10. Zostać ambasadorem_rką odpowiedzialnego podróżowania

„Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”. Zachęcaj znajomych do zmiany sposobu podróżowania. Dziel się edukacyjnymi materiałami, opowiadaj o swoich etycznych podróżach, dołącz do uczestników konferencji Fair Travel Event. Znajdź swój sposób na szerzenie idei odpowiedzialnych podróży.

Co mieści się na Twojej liście postanowień noworocznych etycznego podróżnika? Podziel się swoimi planami w komentarzu i bądź inspiracją dla innych!

źródła:

 • Business Insider, W samolocie na stojąco, slow travel i boom na kampery. Zmiany w turystyce po pandemii [online], www.businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/turystyka-zmienia-sie-sposob-w-jaki-podrozujemy-wszystko-przez-pandemie/pxg1mhk, dostęp: 31.12.2021
 • Napędzani marzeniami, NM 38: Etyka podróżnika – wartości i odpowiedzialność. Rozmowa z Łukaszem Superganem [online], www.napedzanimarzeniami.pl/podcast/etyczna-podroz, dostęp: 31.12.2021
 • Travel Magazine, Czy zmiana klimatu zmieni nasze podróże? [online], www.travelmagazine.pl/czy-zmiana-klimatu-zmieni-nasze-podroze, dostęp: 31.12.2021
 • Youtube, kanał Soul Travel, Bhutan I Wirtualna podróż i wieczorne opowieści l Slow Travel [online], www.youtu.be/v8I6pg9lZnU, dostęp: 31.12.2021

Hanna Zaborska

Czuwam nad content marketingiem w biurze etycznych podróży – Soul Travel. Dbam o to, aby treści były dla Ciebie wartościowe, a przy tym zgodne z filozofią odpowiedzialnego podróżowania.

Najbliższe w podróżach są mi piesze wędrówki tam, gdzie mnie oczy poniosą. Zapach letniej łąki, ptasi koncert i dobre towarzystwo – niewiele mi trzeba do szczęścia.

W pracy łączę swoje mocne strony – kompetencje marketingowe, wrażliwość, zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Po pracy rozwijam się copywritersko i wspieram zdrowie kobiet, które chorują przewlekle.

Etyczne wyprawy:

gwatemala-wyprawa-dla-kobiet-wulkan-soul-travelGwatemala
Droga jaguara
13 – 17 lutego 2023

kostaryka-wyprawa-wiszacy-most-soul-travel

Kostaryka
Rajska przygoda
19 lutego – 05 marca 2023

algieria-wyprawa-na-sahare-mozabici-przy-ognisku-soul-travel

Algieria
Kultury Sahary
25 lutego – 10 marca 2023

Komentarze

0 komentarzy

Zobacz także