Wyprawy rozwojowe. Czy urlop na Bali to ściema?

wyprawy-rozwojowe-urlop-na-bali-kobieta-medytuje-przy-wodospadzie-joga-fair-travel-event
Data publikacji: 30 sierpnia 2022
Kategoria: Dobre praktyki

Z czym Ci się kojarzą wyprawy rozwojowe? Czy z grupką uduchowionych osób ćwiczących jogę na Bali? Ale wyjazdy na Bali to nie jedyna odsłona podróży rozwojowych pod hasłem przemiany duchowej. I nie zawsze jest to przebudzenie na końcu świata w stylu „Eat Pray Love”. Czy podróże rozwojowe na Bali wyglądają, jak w kolorowych broszurach? Jaki wywierają wpływ na klimat i życie mieszkańców? Jak połączyć eksplorację miejsca z poznawaniem siebie i uniknąć pułapek pseudo-duchowości?

Wyprawy rozwojowe na Bali – idylla czy mrzonka?

Pod hasłami egzotyczne wyprawy i podróże rozwojowe nie brakuje zdjęć poszukiwaczy duchowości w iście rajskich warunkach, najczęściej na Bali. Od duchowych wypraw dla kobiet, kręgów, zajęć jogi i medytacji w buddyjskich ośrodkach spirytualnych, po kameralne wyjazdy rozwojowe połączone z coachingiem lub elementami psychoterapii. Tarasy ryżowe, Bali swing i malownicze świątynie kuszą spragnionych przemiany duchowej.

urlop-na-bali-swing-kobieta-fair-travel-event

Filmy takie jak „Jedz, módl się i kochaj” utrwalają stereotyp Bali jako magicznego miejsca na życiowy retreat. Na dodatek, przeglądając Instagrama odnosi się wrażenie, że wszystkie osoby mające związek z duchowością spędziły już urlop na Bali i są zachwycone. Czy faktycznie trzeba pojechać na indonezyjską wyspę, by poczuć duchową głębię?

Tzw. egzotyczne wyprawy rozwojowe na Bali to ani idylla, ani mrzonka. Oglądając zdjęcia Bali w internecie trudno odmówić wyspie uroku. Owszem, jeśli chcesz w podróży delektować się przyrodą i kulturą, odnajdziesz tam miejsca, które temu sprzyjają. Najbardziej bioróżnorodna rafa koralowa na świecie, góry, lasy, równiny i rajskie plaże! Do tego wyspa jest unikalna również pod względem religijnym i kulturowym. Na gruncie balijskiego hinduzimu i kultury, rozwinęły się niespotkane nigdzie indziej: rzeźbiarstwo, architektura czy taniec kecak.

Na Bali stacjonują nauczyciele jogi, uzdrowiciele i inne osoby związane z rozwojem osobistym. Wśród nich znane nazwiska, więc można trafić na wysokiej jakości warsztaty rozwojowe w renomowanym ośrodku.

Urlop na Bali bez kropli deszczu

Krótki research wystarczy, aby zaplanować przyrodniczo-kulturową podróż. Za to już nie tak łatwo natrafisz na informacje o tym, że od czasów popularności wyżej wspomnianego filmu i napływu turystów Bali usycha – na wyspie zaczyna brakować wody pitnej. Wakacje na Bali spędza się w rejonie klęski środowiskowej. Dodatkowo, z powodu zmian klimatu prąd El Nino wydłuża okres suszy. Może się zdarzyć, że jadąc na Bali w porze deszczowej nie uświadczysz ani jednej kropli deszczu.

Mimo wszystko, nowe hotele wyrastają jak grzyby po… deszczu. A inwestorzy, głównie z Australii, wyszukują atrakcyjnych lokalizacji na budowę nowych nieruchomości, najchętniej z infinity pools i aranżacją wnętrza w stylu boho. Im więcej influencerów doda fotorelacje, tym większa moda na Bali.

wyprawy-rozwojowe-na-bali-kobieta-skacze-infinity-pool-fair-travel-event

Na Bali nie brakuje też nieetycznych atrakcji ze zwierzętami, takich jak przejażdżki na słoniach czy trzymanie w niewoli ogromnych nietoperzy, aby turyści mogli sobie robić z nimi zdjęcia. Spędzając urlop na Bali warto unikać atrakcji ze zwierzętami i cieszyć się ich towarzystwem w naturze.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne ze zwierzętami? Tych lepiej unikać…

Głośno, brudno i biednie w raju? O innej odsłonie Bali

Abstrahując od kwestii etycznych, Bali nie wygląda jak w filmach. Mimo tego, że na wyspie znajdziesz miejsca przypominające zdjęcia z katalogu biur podróży, to może Cię zaskoczyć inna odsłona Bali. Z łatwością natkniesz się na dzikie wysypiska śmieci, których nie brakuje nawet na polach ryżowych. W duchowej stolicy – Ubud – jest tłoczno do tego stopnia, że przejście chodnikiem graniczy z cudem. Korki na Bali są gigantyczne! Przejechanie paru km zajmuje ponad godzinę. Dlatego zewsząd pędzą głośne skutery.

Na Bali trudno jest się poruszać. Plaże są pełne ludzi, ulice zatłoczone, drogi zakorkowane, do atrakcji turystycznych ciągną się długie kolejki. Jeśli w planach masz zwiedzanie, to najlepiej wybrać się w podróż na Bali poza sezonem (i terminem wakacji Australijczyków) i wstać wcześnie rano, aby na miejscu być pierwszym w kolejce.

Poza miejscami kultu, które robią wrażenie, architektura Bali jest często chaotyczna, miasteczka pełne billboardów i plątaniny kabli nad ulicami. Ta strona Bali nie robi dobrego wrażenia.

fot. Ugliest Places In The World, www.ugliestplacesintheworld.com/bali-id

Warunki życia mieszkańców Bali

Warto mieć świadomość, że ponad 150 tysięcy Balijczyków żyje poniżej granicy ubóstwa! Z dala od ośrodków odnowy biologicznej i kurortów źródłem utrzymania mieszkańców jest praca na roli. Ale rolnictwo na Bali nie ma się dobrze, a mnóstwo rolników przeniosło się z domów do schronów i utracili pracę (ewakuacja z powodu erupcji wulkanu).

W balijskich wioskach nie wszyscy mają dostęp do czystej wody, prądu i edukacji. Podczas swojego wyjazdu na Bali możesz dostrzec ludzi kąpiących się w rzekach. Aż 60% wody konsumowane jest przez sektor turystyczny.

Rocznie wyspę Bali odwiedza około 5 milionów turystów! Dla porównania – w 2001 roku był to niecały milion. Aż 60% wody zużywa przemysł turystyczny. Ponad 80% inwestycji jest własnością inwestorów z zagranicy.

Gubernator Bali oświadczył, że przemysł turystyczny winduje ceny podstawowych produktów do tego stopnia, że mieszkańców na nie nie stać i sprzedają domy, aby mieć za co żyć. Pomyślisz: „ale przecież rozwój turystyki też wspiera Balijczyków!”. Zestaw to z faktem, że ponad 80% inwestycji na Bali jest własnością zagranicznych inwestorów, a wnioski nasuną się same.

Gdzie jechać, jeśli interesują mnie wyprawy rozwojowe?

Oczywiście najlepiej jest połączyć podróż rozwojową ze znalezieniem czasu na poznanie innej kultury i bycie w bliskości z przyrodą. Dlatego znajdź warsztaty rozwojowe, którą łączą jedno z drugim. Unikaj programu wyprawy, który polega na zamknięciu się w luksusowym ośrodku na zajęciach jogi czy medytacji. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie pojedziesz, bo nie poznajesz prawdziwie ani miejsca, ani ludzi.

podroze-rozwojowe-bhutan-mnich-z-turysta-fair-travel-event

Ale czy naprawdę miejsce jest aż tak istotne? Pielęgnowanie duchowości, wgląd w siebie to codzienna praca, nie wakacyjne zajęcie. Na rozwijanie samoświadomości, zdrowie emocjonalne i fizyczne pracujesz każdego dnia. Tutaj nic nie zadzieje się od razu, jeśli zaniedbujesz tę sferę. Najbardziej rajska wyprawa rozwojowa nie rozbudzi w Tobie przemiany. To proces!

Każda podróż może stać się początkiem przemiany duchowej. Oddalenie się od trosk i obowiązków, telefonów, ciągłych powiadomień stwarza warunki do spojrzenia na swoje życie z nowej perspektywy i dokonanie zmian.

Jeśli mimo wszystko marzysz o wyprawie rozwojowej na Bali lub po prostu chcesz wybrać się tam w podróż, podejdź do tematu świadomie.

Więcej o podróżach w głąb siebie porozmawiamy podczas bezpłatnej konferencji online Fair Travel Event, 20 października 2022, start: godz. 18.00. Dowiesz się, jak wygląda podróż transformująca i na co zwrócić uwagę wybierając konkretną wyprawę.

Co dają wyjazdy rozwojowe?

Dużo zależy od intencji, z jakimi wybierasz się w podróż rozwojową. Nie bez znaczenia są osoby prowadzące, ich kompetencje, a przy tym dogłębna znajomość miejsca, kultury i mieszkańców. Połączenie tych czynników zwiększa szanse, że wrócisz z wyjazdu zadowolony_a, bo poza warstwą merytoryczną, autentycznie doświadczysz świata mieszkańców. Przyjrzysz się w odległej kulturze, jak w lustrze. Dobrze przygotowana wyprawa rozwojowa to podróż do wnętrza siebie, przemiana, transformacja duchowa, podróż transformująca – każde z tych określeń jest właściwe.

wyprawy-rozwojowe-kobieta-w-chuscie-fair-travel-event

Dlaczego warto wybrać się w podróż rozwojową?

 • przyjrzysz się relacji ze sobą
 • nauczysz się lepiej wyrażać i komunikować emocje
 • zbudujesz poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie
 • znajdziesz swoje mocne strony i te, w których potrzebujesz wsparcia
 • dodasz sobie odwagi, energii i wewnętrznej motywacji
 • nauczysz się uważności – na otoczenie, drugiego człowieka, siebie
 • dowiesz się, jak ruszyć z miejsca i poczuć się ze sobą dobrze
 • odzyskasz świadomość ciała, usłyszysz jego głos i nauczysz się za nim podążać
 • zauważysz swoje przekonania (wspierające i blokujące) i popracujesz nad nimi
 • odpuścisz kontrolę, poczujesz błogość
 • rozwiniesz ciekawość świata bez oceniania
 • doświadczysz wspólnoty przeżywania emocji w grupie

Jeśli chcesz zorganizować etyczną wyprawę rozwojową lub w niej uczestniczyć, zwróć się do butikowego biura podróży alternatywnych Soul Travel. Organizujemy autorskie wyprawy, dzięki którym odkryjesz siebie na nowo. Każda z wypraw, nie tylko rozwojowa, to podróż do wnętrza siebie, rozwijająca duchowo uczestników. Sprawdź aktualne wyprawy!

źródła:

 • Basia Tworek, Jak Bali mnie nie odmieniło duchowo? [online], www.basiatworek.pl/jak-bali-mnie-nie-odmienilo-duchowo-2, dostęp: 29.08.2022
 • Brie-Anne, Ugly side Bali [online], www.brie-anne.com/ugly-side-bali, dostęp: 29.08.2022
 • Julia And Sam, BALI: Dajmy już sobie spokój. I tej biednej wyspie też [online], www.juliaandsam.com/dlaczego-nie-wroce-na-bali, dostęp: 29.08.2022
 • Madame Edith, Bali – dlaczego nie warto tam jechać? [online], www.madameedith.com/podroze/bali-dlaczego-warto-jechac, dostęp: 29.08.2022
 • Ugliest Places In The World [online], www.ugliestplacesintheworld.com/bali-id, dostęp: 29.08.2022

Hanna Zaborska

Czuwam nad content marketingiem w biurze etycznych podróży – Soul Travel. Dbam o to, aby treści były dla Ciebie wartościowe, a przy tym zgodne z filozofią odpowiedzialnego podróżowania.

Najbliższe w podróżach są mi piesze wędrówki tam, gdzie mnie oczy poniosą. Zapach letniej łąki, ptasi koncert i dobre towarzystwo – niewiele mi trzeba do szczęścia.

W pracy łączę swoje mocne strony – kompetencje marketingowe, wrażliwość, zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Po pracy rozwijam się copywritersko i wspieram zdrowie kobiet, które chorują przewlekle.

Etyczne wyprawy:

gwatemala-wyprawa-dla-kobiet-wulkan-soul-travelGwatemala
Droga jaguara
13 – 17 lutego 2023

kostaryka-wyprawa-wiszacy-most-soul-travel

Kostaryka
Rajska przygoda
19 lutego – 05 marca 2023

algieria-wyprawa-na-sahare-mozabici-przy-ognisku-soul-travel

Algieria
Kultury Sahary
25 lutego – 10 marca 2023

Komentarze

0 komentarzy

Zobacz także