Zwierzęta w naturze – wyniki konkursu

konkurs-zwierzeta-w-naturze-fair-travel
Data publikacji: 4 listopada 2021
Kategoria: Aktualności
Tagi:

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi, jakie zgłosiliście do konkursu „Zwierzęta w naturze”. Cieszy nas Wasza wrażliwość i uważność na warunki, w jakich żyją nasi bracia mniejsi. Spośród wszystkich komentarzy mogliśmy nagrodzić tylko trzy. Postanowiliśmy również przyznać pozakonkursowe wyróżnienie osobie, której odpowiedź nas poruszyła, niestety dodane do niej zdjęcie nie było zgodne z regulaminem.

A oto wyniki i wyróżnione historie, w których opowiadacie nam jakich „atrakcji” ze zwierzętami unikacie i dlaczego:

  1. miejsce Agata Ożarowska

Pierwszy przykład atrakcji turystycznej i ostatnio coraz bardziej modnej, której definitywnie mówię NIE, to fotografowanie dzikiej przyrody z czatowni przy nęciskach. Tego typu „bezkrwawe łowy” zdobywają coraz więcej zwolenników. Właściciele czatowni robią wszystko by klienci wrócili z udanymi fotografiami np. niedźwiedzi czy wilków, a nikogo już później nie interesuje zaburzony behawior tych zwierząt. Innymi atrakcjami, którym zdecydowanie jestem przeciwna to jazda na słoniach, czy fotografowanie się z dzikimi zwierzętami na ulicy, szczególnie z rzadkimi gatunkami ptaków, które często pochodzą z niewiadomych źródeł i rzadko kiedy z legalnych hodowli. Wrzucam fotkę borneańskiego słonia karłowatego spotkanego podczas przyrodniczego rejsu rzeką Kinabantang.

2. miejsce: Iwona Marczak

Nigdy nie chodzę do delfinariów i tego typu wodnych parków rozrywki wykorzystujących inteligentne ssaki morskie do celów komercyjnych. Zwierzęta te fatalnie czują się w ciasnych akwariach, często rozdziela się je z ich rodzinami lub trzyma samotnie (a przecież to bardzo rodzinne istoty). W dodatku nieraz prasa podawała przykłady samobójstw popełnianych przez te inteligentne zwierzęta, które nie mogły dłużej znieść fatalnych warunków życia. Trenowane do wykonywania nienaturalnych czynności, są po prostu zwierzętami cyrkowymi w nowoczesnym świecie. Zdjęcie wykonałam w Argentynie, obok Perito Moreno – to Karakara Czarnobrzucha.

3. miejsce: Bożena Cieśla

Motylarnia i Papugarnia to miejsca, które omijam bo kocham zwierzęta i myślę, że każdy kto jest wrażliwy na piękno przyrody i rozumie, że jest tylko jej częścią wie, że tu nic więcej dodawać nie trzeba. Ja wolę zamiast wydawać pieniądze na bilety do wyżej wspomnianych miejsc, przeznaczyć je na organizacje, które zajmują się ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem. Niech sobie zwierzaki żyją na wolności bo dzięki nim świat jest piękniejszy, ciekawszy, bardziej kolorowy i wartościowy. Są w życiu ważniejsze wartości niż zysk, a każde zwierzę to takie małe lub wielkie cudo, które ma swój cel i sens więc warto je chronić i podziwiać w naturalnym środowisku.

Wyróżnienie: Piotr Wnuk

Nie warto korzystać z żadnych „atrakcji” związanych ze słoniami. Przejażdżek na nich, spacerów z nimi, czy też zażywania kąpieli z tymi kolosami i mycia ich. Każda z tych „zabaw” poprzedzona była wielogodzinnymi torturami, które miały na celu złamanie duszy (phajaan) tego niezwykle inteligentnego ssaka. Takie brutalne praktyki (polewanie wrzątkiem, głodzenie, pętanie kończyn łańcuchami, czasami nawet rażenie prądem) – ma na celu „utemperowanie” słonia, aby można było go później poddać treningowi. Na zdjęciu mahout (opiekun/trener – mimo wszystko nie są to najwłaściwsze określenia), który dzierży w dłoni kij z metalowym ostrzem. Gdy słoń bywa krnąbrny, to obrywa takim kijem po głowie. Nie posiadam niestety zdjęcia słonia w jego naturalnym środowisku.

Etyczne wyprawy:

gwatemala-wyprawa-dla-kobiet-wulkan-soul-travelGwatemala
Droga jaguara
13 – 17 lutego 2023

kostaryka-wyprawa-wiszacy-most-soul-travel

Kostaryka
Rajska przygoda
19 lutego – 05 marca 2023

algieria-wyprawa-na-sahare-mozabici-przy-ognisku-soul-travel

Algieria
Kultury Sahary
25 lutego – 10 marca 2023

Komentarze

0 komentarzy

Zobacz także