Odpowiedzialne podróżowanie w praktyce – 5 aspektów

odpowiedzialna-turystyka-namiot-fair-travel
Data publikacji: 7 listopada 2020
Kategoria: Dobre praktyki

Co oznacza odpowiedzialne podróżowanie? Czym różni się od tradycyjnych wycieczek z biur podróży? Jaką rolę gra czas, odległość, przewodnik, komfort podróży i lokalne zakupy? Poznaj świadome podejście do podróżowania w tych 5 aspektach.

1. Odpowiedzialne podróżowanie w rytmie slow

Obecny rytm naszego życia wymaga wzmożonej aktywności na co dzień. Życie w miastach i ciągły pęd prowadzą do przebodźcowania i frustracji. Wakacje to czas odpoczynku.

Wycieczka objazdowa po 14 stolicach w 7 dni pozwala na zobaczenie „na żywo” kadrów znanych nam z pocztówek, oznaczenie na mapie życiowych osiągnięć kilkunastu nowych punktów i zrobieniu setek zdjęć, które potem z dumą można upublicznić na portalach społecznościowych.

W biegu nie doświadczymy jednak kultury, nie zasmakujemy spokojnej rozmowy z mieszkańcami, nie uda nam się wtopić w otaczający nas świat. Po powrocie pozostaje uczucie pustki, zmęczenia i żalu, że beztroski czas dobiegł końca.

W podróży czas płynie inaczej. Mamy go pod dostatkiem, by przeżywać samych siebie i otaczające nas osoby w innym rytmie i okolicznościach. Odpoczywamy dogłębnie.

podroze-w-rytmie-slow-odpowiedzialna-turystyka-fair-travel

Podróż jest niezastąpioną inspiracją – umożliwia nam dostąpienia kroku reprezentantom innych kultur i bezpiecznego wkroczenia w świat nieznanych tradycji i obyczajów. Doświadczenia podróży sprawiają, że po powrocie pełni jesteśmy sił, motywacji do działania, podjęcia zmian, które w pośpiechu życia odkładane były na później. Po powrocie jest w nas wdzięczność za inspirację, a samo wspomnienie przeżytych chwil przypomina nam o tym wymiarze nas samych, w którym jesteśmy jakby lżejsi, przepełnieni radością. Każda niezwykła podróż zmienia nasze życie na lepsze. Warto więc zastanowić się, jaki nadamy rytm naszej podróży i czemu poświęcimy naszą uwagę i czas.

W poprzednim artykule o odpowiedzialnej turystyce mówiliśmy o potrzebie wyboru destynacji w taki sposób, by nasze działania nie prowadziły do ich degradacji. Ponadto, na obszarach zmasyfikowanej turystyki jesteśmy czasem nieproszonymi gośćmi – a to odbiera nam wiele potencjalnych smaków podróży.

2. Odległość w odpowiedzialnym podróżowaniu nie gra roli

Wielokrotnie w swoim życiu słyszałam opinię, że „nie ma potrzeby wyjazdu za granicę, bo polskie plaże są najpiękniejsze”, czy „nie ma potrzeby przekraczania oceanu, bo w Europie jest mnóstwo ciekawych miejsc”. Owszem.

W podróży nie chodzi bowiem o ilość przebywanych kilometrów, a o jej treść.

hamak-w-lesie-odpowiedzialne-podrozowanie-fair-travel

Wszystkie miejsca na świecie są nieporównywalne i w każdym z nich otaczający nas pejzaż wypełniony jest po brzegi kulturą, której poznanie stanowi o autentycznym poznaniu danego miejsca. Pod podlaskim dębem czy bieszczadzką sosną przeżyć możemy równie niezwykłe chwile, jak pod palmami w Meksyku. Drzewa palmowe, z kolei, choć podobną mają formę na całym świecie, świadkami były zgoła innych wydarzeń w każdym miejscu na Ziemi. Im dalej wyruszamy od znanego nam świata, tym bardziej odmienne otwierają się przed nami pejzaże.

Ważne jest zatem, by docierać do miejsc, w których liczyć możemy na swoistą autentyczność. W których przybysz jest gościem, uczestnikiem wydarzeń, a nie tylko ich obserwatorem.


3. Lokalny przewodnik zamiast drukowanego przewodnika

Na każdej szerokości geograficznej spotkać można osoby dzierżące pod pachą Lonely Planet – najpopularniejszy przewodnik drukowany na świecie. Jego popularyzacja była dla turystyki tym, czym „odkrycie Ameryki” przez Kolumba dla kontynentu amerykańskiego. Unikalna wartość miejsc uległa transformacji, lokalny folklor unicestwieniu. To, czym były niegdyś miejsca, przeszło do historii pozostawiając po sobie tylko legendy i artefakty. Niegdyś urokliwe, tradycyjne miejsca, wypełniły się po brzegi przybyszami z dalekich stron świata, a ich rdzenna moc zmieniła swój charakter nieodwracalnie.

Jeśli w przewodniku rozpowszechnianym na masową skalę wspomina się o tym, że w danej kawiarni spotykają się lokalni artyści – możemy być pewni, że jeszcze przed zakończeniem sezonu turystycznego zmienią swoje miejsce pracy. Jeśli przeczytamy w nim, że w danym barze lokalni muzycy spontanicznie grają koncerty – jak tylko bar wypełni się tłumami gapiów, nie zagrają. Restauracje lokalne stały się turystycznymi atrakcjami, urokliwe uliczki wypełniły tłumy, a przed kameralnymi niegdyś kawiarenkami stoją w kolejkach turyści.

lokalny-przewodnik-mapa-odpowiedzialne-podroze-fair-travel

Odpowiedzialny podróżnik będzie starał się nieinwazyjnie wkomponować w tłum, nie zakłócając energii danego miejsca, otwierając się na interakcję.

Jesteśmy zwolennikami podróżowania z lokalnymi przewodnikami i znawcami danej kultury – może nam to zagwarantować, że będziemy umiejętnie respektować nieprzekraczalne granice, a nasza obecność wzbudzi w gospodarzach serdeczność.

4. Co oznacza komfort w odpowiedzialnej podróży?

Ten oceniać można na różnych płaszczyznach. Za komfort podróży można uznać nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu znanej nam sieciówki, z basenem, w ofercie all inclusive i prywatnym leżakiem na plaży. Owszem. Podstawą komfortu w odpowiedzialnej turystyce są natomiast także inne aspekty: szacunek dla odwiedzanych miejsc i kultur, unikanie tworzenia masowych skupisk turystycznych i przejmowania dominacji kultury turysty na danym obszarze, bliskość natury, intymność, unikalność doświadczeń…

odpowiedzialne-podrozowanie-tukan-fair-travel

W miasteczkach hotelowych natura ogranicza się do równo przystrzyżonych trawników i klombów, piękne plaże wypełnione są leżakami hotelowymi, barami, lodziarniami, sklepami z gadżetami do plażowania i tanimi pamiątkami (produkowanymi przez międzynarodowe korporacje). Tłumy ludzi, kolejki, zgiełk. Czyż nie są nam znane te doświadczenia?

Podróżnik uda się w miejsce szczególne – gdzie po śniadaniu w przyjaznej atmosferze, z widokiem na okoliczną przyrodę może się wybrać na spacer do lasu, na poznanie okolicy i miejscowych perełek, poczytać książkę czy porozmawiać innymi osobami współdzielącymi przestrzeń wypoczynku.

bhutan-lokalna-kuchnia-odpowiedzialne-podrozowanie-fair-travel

Istnieje wiele miejsc na świecie, w których wszystkie te aspekty można połączyć z preferowanym standardem noclegu – wszędzie istnieje możliwość zakwaterowania w lokalnych hotelikach czy domach. W takim miejscu ugoszczą nas lokalni mieszkańcy, przygotują tradycyjne potrawy, gdzie prawdziwie zamieszkamy w danej przestrzeni, a nasz tymczasowy dom będzie wypełniony po brzegi miejscowymi dziełami sztuki.

Już na samą myśl ma się ochotę wyruszyć!

5. Świadome wydatki – kupuj lokalnie

W wakacje zwykliśmy pozwalać sobie na ekstrawagancję wydatkową – to szczególny czas, więc i budżet ma granice bardziej płynne, aniżeli na co dzień. Mimo to, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami, by dokonywać świadomych wydatków.

Na większy popyt rynek odpowiada wyższą ceną – miejsca, w których mamy do czynienia z masową turystyką, wraz z ich popularyzacją stają się więc droższe. Więcej zapłacimy za nocleg, za wyżywienie, transport czy ofertę kulturalną. Również więcej zapłacą lokalni mieszkańcy za życie we własnym mieście – możemy ich wręcz wykluczyć z możności podołania wzrostowi cen.

Kupując pamiątki warto pamiętać o tym, że międzynarodowe korporacje produkujące seryjnie w milionowych nakładach magnesy na lodówkę czy pocztówki są w stanie zaproponować nam niższą cenę. W przypadku dokonania takiego zakupu wydane pieniądze nie trafiają jednak do lokalnej społeczności.

rekodzielo-kupuj-lokalnie-meksyk-etyczne-podroze-fair-travel

Warto poszukać lokalnych artystów, ci chętnie podzielą się swoją sztuką, na pewno będą chcieli wiedzieć do jakiej części świata udacie się z ich dziełem i z rumieńcem na twarzy podziękują za zakup. Będzie to więc doświadczenie ważne dla obu stron.

Warto dotrzeć także do lokalnych restauracji (wystarczy zapytać miejscowego sklepikarza, gdzie on sam jada i ten, na pewno, podzieli się z nami swoją wiedzą). W takich miejscach nie tylko wspierać będziemy lokalnych mieszkańców, ale i  skosztujemy najlepszych lokalnych produktów przyrządzonych według tradycyjnych receptur.

Zanim zdecydujemy się na wyruszenie do konkretnego miejsca, warto o nim poczytać, zapytać znawców o właściwość swojego wyboru i poprosić o radę.

Odpowiedzialne podróżowanie wymaga czasem tylko chwili zastanowienia, zapewnia nam natomiast wachlarz bezcennych doświadczeń.

Kamila Gronowska

Etyczne wyprawy:

gwatemala-wyprawa-dla-kobiet-wulkan-soul-travelGwatemala
Droga jaguara
13 – 17 lutego 2023

kostaryka-wyprawa-wiszacy-most-soul-travel

Kostaryka
Rajska przygoda
19 lutego – 05 marca 2023

algieria-wyprawa-na-sahare-mozabici-przy-ognisku-soul-travel

Algieria
Kultury Sahary
25 lutego – 10 marca 2023

Komentarze

0 komentarzy

Zobacz także